0:00 / 0:00
365 priča iz Biblije: David ubija Golijata
365 priča iz Biblije: Silni Samson
Radio Komarac
Pesme Male biblioteke: Kako mama kuva (Goran Novakov)
Pesme Male biblioteke: Puž (Milovan Danojlić)
0:00 / 0:00
Pesme o dedi: Priče i pesme pred spavanje
Posveta Milovanu Danojliću iz Male biblioteke
Mala biblioteka pred spavanje
Za vile i čarobnjake
365 priča iz Biblije: Priča o postanju
365 priča iz Biblije: Izgubljeni raj
365 priča iz Biblije: Vavilonska kula
365 priča iz Biblije: Priča o Mojsiju
365 priča iz Biblije: David ubija Golijata
365 priča iz Biblije: Silni Samson
Radio Komarac
Pesme Male biblioteke: Kako mama kuva (Goran Novakov)
Pesme Male biblioteke: Puž (Milovan Danojlić)

Антоан де Сент Егзипери

Антоан де Сент Егзипери, (1900. - 1944.), француски ваздухопловац и писац. Мали принц, бајка за децу и одрасле, кључно је дело светске књижевности.

Сент Егзипери је потекао из осиромашене племићке породице. Као сиромашан ђак, пао је на пријемном испиту за Поморску школу. Потом је учио архитектуру на Школи за лепе уметности. Године 1921. примљен је у француско ваздухопловство, тада још у раном развоју. Годину дана касније постаје војни ваздухопловац. Учестовао је у успостављању ваздушне поште преко северозападне Африке, јужног Атлантика и Јужне Америке. Током 1930-их радио је као пробни ваздухопловац, за Авио Француску и као дописник за Париски вечерњи лист. Упркос трајним озледама услед тешких летачких несрећа, почетком другог светског рата, године 1939. постаје ваздухопловац - извиђач. По паду Француске (1940.) одлази у Сједињене Државе где остаје до 1943. Ггодине. Враћа се у Европу и наставља летење са својом ваздухопловном јединицом у Медитеранском ваздушном бојном простору. Године 1944. полетео је из ваздушне луке Корзика на извиђачки задатак изнад Француске. Није се вратио. Шездесет година касније, у близини Марсеја, пронађена је олупина за коју се претпоставља да је била његов ваздухоплов. Претпоставља се да га је оборио непријатељски ловац, иако узрок пада не може бити тачно утврђен.

Сент-Егзипери је у летењу пронашао богато надахнуће за своје књижевно дело. Ваздухоплов је полуга за истраживање света и откривање људске природе. Мали принц, савремена бајка, написана је током боравка у САД и објављена 1943. године. Украшена је пишчевим цртежима. Једноставна прича говори причу о детету које путује свемиром стичући мудрост.

Приповедач је пилот који је слетео у пустињу. Наилази на дечака. Током наредних неколико дана, мали принц прича приповедачу о свом животу. Кренувши са свог астероида где живи уображена ружа, Мали принц путује и среће на астероидима низ одраслих особа: краља, уображенка, пијаницу, пословног човека, свећара, научника. Дошавши на Земљу мали принц сусреће змију, ружичњак и лисицу.

Бајка Мали принц говори и о одраслима и о деци. Одрасли су безнадежно ускогруди, ограничени својим позивом, слабостима или незнањем. Деца, коју оличава мали принц, су отворена и спремна да истражују свет око себе и у себи. Једна од порука Малог принца је изражена у реченици која каже: „Само срцем се може добро видети: оно што је заиста важно, оку је невидљиво.”

Мали принц је објављен у априлу 1943. Књижевни свет није био сигуран шта да мисли: није било јасно да ли је књига намењена деци или одраслима! На крају је прича одјекнула код читалаца свих узраста. Уочене су поједине сличности између ликова и догађаја из Малог принца и живота његовог писца. Бајка је написана током боравка у САД, током трајања другог светског рата. Сент-Егзипери је гајио уверење да је једини трајни разлог за живот човека као складиште вредности цивилизације, веровање које је ратом уздрмано. Као и приповедач, и Сент-Егзипери је доживео авионску несрећу у пустињи. Његова супруга се, кажу, понашала слично принчевој ружи. Приповедач и Мали принц су посматрани као изрази и вишестрани одрази самог Сент Егзиперија.

—-----

Мала библиотека је обавила играну књигу Мали принц, у сјајном преводу Мирјане Вукмировић, дивног преводиоца и врхунског песника. Књигу је прочитао Раде Ћосић, укупног трајања 116 минута.